Teachers, staff, parents, students and special guests enjoyed the end of year presentations and performances at Goulburn North Public School.
Subscribe now for unlimited access.
$0/
(min cost $0)
or signup to continue reading
The school said a very special thank you to Mrs Lutsker for providing traditional dance clothes from Tonga.
These Tongan traditional dance clothes or Teunga Mgatu are made from Tapa.
Tapa is made from the bark of the Kiapo or Mulberry trees normally grown by women in their backyards.
Mrs Lutsker had these specially made for the children in class K/1 by her family in Tonga.
Awards are as follows:
Class KN
Maddison Eddy
Briley Farrell
Abbey Guthrie
Asher Heath
Ashley-Roze Hill
Kiesha Konig
Lily O’Connor
Ella Tozer
Violet Turner
Lucy Weston
Charlotte Withers
Maxwell Bult
Jackson Chandler
Hugh Chinnery
Samuel Hick
Akain Kalusayakkarage
Cody Searle
Ben Stone-Gras
Toby Stone-Gras
Ashton Swan
Class KM
Chelsea Alt-Grove
Mia Campbell
Emma Dromgold
Ava Hartnett
Lilly Konig
Maddison Lang
April Thorpe
Ellah White
William Campbell
Connor Corson
Riley Croker-Miller
Riley Fife
Max Mammone
Eli McLean
Lachlan Pearman
Jay Shepherd
Harrison Webb
Caleb Whiting
Cruz Zerafa
Class 1M
Riley Jordan-Fermor
Isaac McKenna
Isobelle Phillips
Noah Hick
Class 2G
Simon Walshe
Max Dean
Lily Cleaves
Shelby Cooper
Class 2K
Ben Kuczynski
Amelia Coppolino
Chloe Bush
Mason Shepherd
Class K/1
Gaius Gillett
Lucy McLean
1/2B
Kianah McMahon
Ricky Huang
Amellia Goldfinch
Summer Hogan
3/4S
Joel Frazer – Academic Excellence
Kushari Batuthanne Hitihamillage – Overall Effort and Achievement
Archer Price – Citizenship
Ankh-Rose Penfold – Consistent Effort
3/4T
Brock Cooper – Academic Excellence in Mathematics
Finn Mitchell – Academic Excellence
Lilly Tichborne – Citizenship
Olivia Roberts – Dedication to Learning
3/4W
Declan Gooch – Academic Excellence
Summer Hejda – Improvement in Reading
Jay Caldwell – Overall Improvement
Kathryn Shepherd – Consistent Effort
5/6L
Lachlan Condylios – Outstanding Effort
Emily McClenahan – Commitment to Learning
Charlotte Ogilvie – Outstanding Work Ethic
Laura Keith – Academic Excellence
5/6M
Olivia Skerry - Commitment to Learning
Thomas Petrie – Academic Achievement
Lex Slats - Consistent Effort
Jayde little-Cross – Exemplary Behaviour
5/6W
Martika Walker Shaw - Consistent Effort
Logan Nolan - Commitment to Learning
Reed Rowsell - Commitment to Learning
Nicolas Coppolino – Initiative and Responsibility
Harold Howard Memorial Award for Effort – Jack Beard
Greg Pearce Memorial Award for Citizenship – Brianna Norris
Pru Goward reading award – Celeste Bindley
Dux – Emily Weston and Eva Wright
Premier’s Sporting Challenge – Emily Weston
Mulwaree Scholarships – Academic – Brandon Moore
Citizenship – Hunter Spillane
Sporting – Emily Weston